Peugeot e-Expert

/image/58/3/peugeot-exp-2019-060-fr.669583.jpg

Peugeot iepazīstina ar elektrisko minibusu e-Expert, kas ar vienu uzlādi spēj nobraukt 330 km

Peugeot izvērš panākumiem bagātā komercautomobiļa Expert klāstu un iepazīstina ar minibusa elektrisko versiju e-Expert. Šā modeļa kravas telpas ietilpība ir tāda pati kā modelim ar iekšdedzes dzinēju, turklāt tas var vilkt arī 1000 kilogramus smagu piekabi, bet paša auto kravnesība ir 1275 kilogrami. Maksimālais attālums, kādu e-Expert spēj veikt ar vienu uzlādes reizi (atbilstoši WLTP ciklam), ir 330 kilometri.

Peugeot ražo minibusus Expert kopš 2016.gada, un šajā laikā klientiem – dažādu nozaru uzņēmumiem – ir nodoti vairāk nekā 195 tūkstoši šā modeļa eksemplāru. Kompakto minibusu segmentu Eiropā veido ik gadu pārdoti vairāk nekā 750 000 automobiļu, un Peugeot nepārtraukti palielina savu daļa tajā.

Tikpat praktisks, kā citi Expert

E-Expert pircējam ir iespēja izvēlēties starp trīs dažāda garuma virsbūvēm un 50 vai 75 kWh baterijām. Ar tām nobraucamais attālums ir attiecīgi 230 un 330 kilometri (atbilstoši WLTP ciklam). Tādējādi auto spēj apmierināt vairāk nekā 80% braucēju vajadzības, jo aplēses liecina, ka četriem no pieciem komerciālo transportlīdzekļu vadītājiem dienas laikā vidēji ir jānobrauc ne vairāk kā 200 kilometri. Kas vēl būtiski, elektromobiļiem Latvijā ir virkne priekšrocību. Piemēram, tiem netiek piemērots transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis,  ar elektroauto var braukt pa sabiedriskā transporta joslām un lielākā daļa pašvaldības stāvvietu Rīgā un Liepājā ir bez maksas.

Elektriskais minibuss ir piemērots visdažādākajām sfērām, bet specifiskās jomās strādājošiem uzņēmumiem e-Expert tiek piedāvāts arī kā modificējama platforma ar plašām pielāgošnas iespējām. Piemēram, uz auto var uzmontēt refrižeratoru.

E-Expert lietotājs var izvēlēties starp trim automobiļa darbības režīmiem. Eco režīmā automobiļa dzinēja veiktspēja tiek ierobežota līdz 60 kW un 190 Nm, lai maksimizētu nobraucamo attālumu. Normal režīms (80 kW un 210 Nm) būs optimāls ikdienas lietošanai, savukārt Power režīms (100 kW, 260 Nm) noderēs smagu kravu pārvadātājiem.

Automobilim ir arī divi ātruma samazināšanas režīmi. Vispirms Moderate jeb mērenais režīms līdzinās ripošanai un ātruma samazināšanai mašīnā ar iekšdedzes dzinēju. Otrs ir Augmented jeb paplašinātais režīms, un to var aktivizēt ar pogu B, kas atrodas līdzās pogām ar apzīmējumu D, R un citiem pārnesumkārbas slēdžiem. Nospiesta B jeb Brake poga palielina gaitas palēnināšanās efektu un brīdī, kad auto vadītājs atlaiž akseleratora pedāli, baterijas uzlāde notiek straujāk.

Uzlabotas baterijas ar termoregulāciju

Peugeot e-Expert izstrādes pamatā ir modulārā platforma EMP2, kas ir piemērota dažādu tipu dzinējiem. Šajā gadījumā tas ir elektromotors. Tas maksimāli attīsta 100 kW (136 ZS) un 260 Nm, un ir tāds pats kā iepriekš tirgū laistajiem Peugeot modeļiem e-208 un e-2008. Komercautomobilim ir tikai cits transmisijas mezgls, kas ir labāk piemērots darbam paaugstinātas slodzes apstākļos. Elektriskā komercautomobiļa maksimālais ātrums ir 130 km/h, savukārt līdz 100 km/h minibuss paātrinās 13,1 sekundē.

Lietotājiem svarīgi zināt, ka abas e-Expert pieejamās baterijas – 50 un 75 kWh – ir gan apsildāmas, gan dzesējamas un  atbalsta īpaši ātro uzlādi. Tāpat šie faktori lielāka nobraucamā attāluma un ilgāka kalpošanas mūža pamatā. Rūpnīca baterijai nodrošina 8 gadu vai 160 000 kilometru garantiju. Baterijas atlikušo kapacitāti var viegli pārbaudīt, līdz ar ko automobiļa tālākpārdošana ir krietni vienkāršāka.

Komercautomobilis tiek piegādāts ar komplektācijā iekļautu 11 kW trīsfāžu borta lādētāju. Ar privāto  11  kW uzlādes termināli 50 kWh baterijas pilna uzlāde notiek 5 stundās, savukārt 75 kWh baterijas resursu atjaunošana aizņems 7 stundas un 30 minūtes. Publiskajos lādēšanas punktos Peugeot e-Expert bateriju termoregulācija atbalsta īpaši ātro uzlādi ar līdz pat 100 kW jaudu. Un tas nozīmē, ka līdz 80% līmenim 50 kWh bateriju var uzlādēt 30 minūtēs, bet 75 kWh bateriju – 45 minūtēs.

Universāli izmēri un funkcionalitāte

Par mājīgu atmosfēru e-Expert salonā gādās jaudīgs 5 kW siltumsūknis un atkarībā no modeļa pieejamie sēdekļi ar apsildi. Tāpat automobiļa pasažieru telpu var uzsildīt vēl pirms iekāpšanas tajā, izmantojot priekšējā paneļa skārienekrānu, ja tāds uzstādīts, vai arī mobilo lietotni MyPeugeot®. Tā jau tuvākajā laikā būs pieejama lietotājiem Latvijā.

Minibuss tiek piedāvāts ar trīs dažādu garumu virsbūvi – kompaktu (4,6 metri), standarta (4,95 metri) un garu (5,3 metri). Par modeļa manevrētspēju liecina kompaktās versijas apgriešanās apļa diametrs, kas starp apmalītēm ir 11,3 metri, savukārt maksimālais virsbūves augstums, kas visiem modeļiem ir 1,9 metri, nozīmē ērtu piekļuvi gandrīz visās stāvvietās.

Peugeot e-Expert ir modernākās komforta, atbalsta un drošības sistēmas – motora iedarbināšana bez atslēgas, Grip Control sistēma paaugstinātai veiktspējai sliktos apstākļos braukšanas apstākļos, automātiskās bremzēšanas sistēma ārkārtas situācijām, automātiska pārslēgšanās starp tuvajām un tālajām gaismām, ceļa zīmju atpazīšanas sistēma u.c. Bez tā iespējams e-Expert uzstādīto multimediju sistēmu savienot ar viedtālruni, izmantojot Apple CarPlay vai Android Auto™ saskarnes.

Jaunais Peugeot e-Expert tirdzniecībā Eiropā nonāks 2020.gada otrajā pusē.